Sony kommer att släppa en Darth Vader-inspirerad PlayStation 4 i två paket senare i år. Båda paketen är i begränsad upplaga och innehåller en PlayStation 4 med 500 GB hårddisk samt en Dualshock 4-kontroll med specialdesignat Darth Vader-tema.
Konsolen består av en bild av Darth Vader samt Star Wars-loggan som är tryckt upprepade gånger på den övre delen av konsolen. Kontrollen är inspirerad av Darth Vaders bröstpanel och har Star Wars-loggan etsad på touchpaden.
Det första paketet innehåller en fysisk utgåva av deluxe-versionen av Star Wars: Battlefront.
Det andra paketet innehåller Disney Infinity 3.0: Star Wars Edition PlayStation Exclusive Hardware Bundle Kit vilket består av en fysisk utgåva av Disney Infinity 3.0 Edition, basplattan, Rise Against the Empire-paketet (med figurer föreställandes Luke Skywalker, Leia Organa och Dödsstjärnan) och en Boba Fett-figur som kommer att vara tidsexklusiv för PlayStation.
Båda paketen innehåller även koder för att ladda ner fyra klassiska Star Wars-spel: Super Star Wars, Star Wars: Racer Revenge, Star Wars: Jedi Starfighter och Star Wars Bounty Hunter. Samtliga klassiska spel har uppdaterats med förbättrad grafik samt stöd för trophys.
Båda paketen släpps den 17 november. Kommer du köpa något av paketen?